İstanbul Haber Portalı Logo
Çiğdem Yorgancıoğlu  Ile 8. Sabancı vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesinin Evergreen Yeşil Satır Araları 

Çiğdem Yorgancıoğlu  ile 8. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesinin “Evergreen” Yeşil Satır Araları 

Türkiye’de ve dünyada gerek eğitim ve akademi dünyasına yönelik eğitimlerinde ve konferanslarında  ve  görsel sahne sanatsal çalışmalarında Dünya Barışı, Çatışma Çözümü, Bilişsel ve Davranışsal Farkındalığı yüksek İletişim, Sürdürülebilirlik ve İnsan Hatası Önleme, Değerlere Dayalı Sürdürülebilir Yaşamlar, gibi  konuları işlemektedir.

Çiğdem Yorgancıoğlu. Yorgancıoğlu’nun sinema  İzleyici konumundaki dünyasından, Sinema dünyasının yapım üretim tanıtım ve kritikleri yolculuğuna geçişinin hikaysei ise şöyle.  80 lerin sonunda Boğaziçi Üniversitesi ‘nde okuduğu yılların yaz dönemi Yönetmen Yusuf Kurçenli ve bağlı olduğu film şirketi ile ve 1990 ‘da Tarık Akan’ın başrolde yer aldığı film Blackout Nights Karartma Gecelerinin Dünya Film festivallerine gönderilmesiyle ilgili tüm koordinasyon ve yazışmalarla başladı. Venice Film Festival, Valladolid Film Festival, Spain gibi pek çok ödüllü film  organizasyonu ile  yurtdışı istişareler yazışmalar filmlerin gönderiminin koordinasyonu aşamalarında yer aldı. İlk başta izlediği kült Rus Filmleri ve İtalyan Festival Filmleri ile başladı film kritikleri. eleştirmeye başama adımları. Daha sonra , sinemaya dair eleştirel okumaları. Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı -TÜRSAK’ ta eğitimlerini ilk başta 1996’da  Türkiye’nin sinema eleştirmeni duayeni Attila Dorsay’dan aldı. Sinema Öğretmenleri arasında Hüseyin Kuzu (Senaryo Eğitimi) Uğur İçbak (Görüntü Yönetmenliği-Işık Bilgisi)  gibi kıymetli isimler de  vardı.. Sertifikasının altındaki imza  sanatçı ve ö dönem TÜRSAK Yön. Kur başkanı olan Müjde Ari idi.

Yorgancioglu Gezdiği 107 ülkede çeşitli film festivallerinde ve gösterim izlemelerinde yerel  ve ulusal basında sıradışı detaylar içeren “acaba” kritikleri ile yer yer aldı  Almadovar’ın Filmlerine dair film okumaları haftalarca farklı çalışmalarda yer aldı. Ulyse’in bakışı filmi için anlatımları oluşturması yaklaşık 4 ayını aldı.

Sinema Filmi Satır Araları Eleştirmeni Çiğdem Yorgancıoğlu Ile 8.sabancı vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesi Yeşil İzlenimleri (3)

Şu anda Ekonomist eğitmen dünya gezgini sanatçı Cigdem Yorgancioglu Eğitimlerinde ve Kişisel gelişim atölyelerinde film okumaları ile öğrenme konusunda kendi özgün eğitim yaklaşımları çerçevesinde Çiğdem Yorgancıoğlu  MIM CHI 360  ve Chi Lange Challenge CLC 360 Eğitim farklı çalışmalar yapmaktadır .Sanatçının Artshop Yayıncılık tarafından Türkçe İngilizce dilindeki son siirsel dildeki Eğitim materyali olan kitabu Sürdürülebilirlik Su kıtlığı gibi konulara da dikkat çekmektedir. Ve Çiğdem yorgancıoğlu bu son kitabının önsöz uvertür bölümünde sözlere yer vermiştir.

Sinema Filmi Satır Araları Eleştirmeni Çiğdem Yorgancıoğlu Ile 8.sabancı vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesi Yeşil İzlenimleri (2)

“UVERTÜRBeşeri bilimler ve sosyal bilimler, Modern İnsanın durumunu her geçen gün farklı şekillerde açıklamaya çalışıyor.Yeni nesil ise her daim kendi teknolojik inovasyonu, yeniliği, hakimiyetini, yönetişimi ve sosyo ekonomisini bugüne getirerek Modern  Çağın, Modern insanını  yenidenn inşa ediyor ve ibir yandan inşa ederken bir yandan da kendisi bozuyor, yıkıyor. Modern çağda insanlık, hem kendi hem de tarihin yükünü sırtlamış halde. Dünyamız ve içindekiler  düzen ve kaos arasındaki ahengi bozan   öylesine bir döngüye kapılmış ki, anlam arayışları içinde anlam yitimine kimi zaman kelimeler izaha yetmiyor. Belki şiirdir diyorum kalbe ve zihne açılan kapı. Belki şiirimsi esintilerdir diyorum itirazıma ses verecek gönüllere giden yolun adı.”

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesi

İlham veren hikayelerin toplumla paylaşılmasıylamümkün olacağı anlayışıyla çok sayıda faaliyeti destekleyen Sabancı Vakfı, Kısa Film Yarışması’nı 8 yıldır düzenlenmekte Yarışma ile sinemanın yaratıcı bakış açısından, etki gücünden yararlanarak toplumsal konularda farkındalık yaratmayı hedefleyen vakıf, bu kapsamda her yıl toplumda farkındalık ve ortak bir bilinç uyandıracak bir tema belirliyor. Önceki senelerde “Mülteci Kadınlar”, “Çocuk İşçiler”,“Ayrımcılık”, “Dijital Yalnızlık”, “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar”, “YeniDünyada Yeni Meslekler”, ‘’Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar’’temalarıyla tertiplenen  yarışmanın bu sene merkezinde  “Su Krizi” vardı “Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” sloganı ile Sabancı Center’da Yarışma Ödüllerinin verildiği bir gece gerçekleşti.

Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” sloganıyla Sabancı Vakfı tarafından “Su Krizi” temasıyla tertiplenen . Kısa Film Yarışması Türkiye’nin 23 şehrinden 163 kısa film arasındaki finalistler arasındayken (Finale kalan eserler arasında, Mehmet Gürü Avcu’nun “Antroposen”, Eren Halıcı’nın “Bir Gün Daha”, Ersin Coşkunkanlıgil İn “Bir Varmış Bir Yokmuş”, Umut Kırcalı’nın “CRP”, Güllü Duman Yegen ve Mehmet Gültekin’in “Düş”, Can Yeşiloğlu nun “Düşlerdeki Hayat”, Evrim İnci’nin “Mimas”, Mert İnan’ın “Son Fide”, Cihan Yıldırım’ın “Sona Doğru”, Sinan Kaldan’ın “Vahşi”, Gülşah Erdur Un “Yapboz” ve Ömer Faruk İlhan’ın “Yevmiye” yapımları ) idi. Birinciliğe layık görülen Can Yeşiloğlu  İzmir’de doğdu. Sürrealist Eylem Türkiye, Periferi Kolektif gibi sanat merkezli oluşumların kurucu üyeliğini yaptı. Resim, illüstrasyon, animasyon ve disiplinlerarası üretimleriyle pek çok sergi ve organizasyona katıldı. İki kişisel sergi açtı. 2020 yılında ilk kısa animasyon filmi Hayır! ile 5. Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nda mansiyon ödülüne layık görüldü ve birçok gösterime katıldı.

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (7)

Ödül töreninde Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, yarışmanın amacının toplumsal meselelere  dikkat çekmenin yanısıra  genç sanatçılara destek olmak olduğunu belirtti.

Ödül Alan Filmler ve Yönetmenlerine baktığımızda Birincilik Ödülü’nün “Düşlerdeki Hayat” ile Resim, illüstrasyon, animasyon ve disiplinlerarası üretimleriyle pek çok sergi ve organizasyona katılmış olan Can Yeşiloğlu’na, verildiğini izledik. İkincilik Ödülünün “Sona Doğru” ile  Cihan Yıldırım’a Üçüncülük Ödülü’nün  “Antroposen” ile Mehmet Gürü Avcu’ya Mansiyon Ödülünün “Vahşi” ile– Sinan Kaldan’a Sosyal Etki Ödülünün ise : “Sona Doğru” ile Cihan Yıldırım’a Avrupa Film Akademisi (EFA) Başkanı, yapımcı ve yazar Mike Downey tarafından ,  verilmesinin ardından  etkinlik aile fotoğrafının da çekimi ardından fuayedeki kokteyl ile sonlandı. Kokteyl sırasında sanatçılarla etkileşimlerden izler kaldı geriye.

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (4)

Sergi’nin davetlilerinden biri de dünya gezgini sıradışı bir film okuyucusu eğitmen sanatçı Çiğdem Yorgancıoğlu idi. Yaptığı sözlü açıklamalarda etkinliğe neden iyi ki  katılmışım demesini şöyle açıklıyor. Atık suların yeniden kullanıma sokulmadıkça, tarımda ilkel sulamanin yerini yüksek teknoloji kullanılmadığı sürece, kırmızı et tüketimi azalmaz ve su israf edilmeye devam ederse Pentagon’un bir raporunda 2033’senesi 3 milyar insanın su sıkıntısı yaşayacağına işaret etmekte . Aynı rapor küresel istikrar ve güvenliğin temellerini sarsacak olan bazı çatışmaların ana sebebinin susuzluk olacağına ilişkin tahminlere de yer vermis. .BM  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 6, “herkes için temiz su ve sanitasyon” ile ilgilidir. Birleşmiş Milletler 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinden biri  olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 6, “herkes için temiz su ve sanitasyon” ile ilgilidir. Eğitim ve konferanslarda sıkça  vurgu yaptığımız referans noktalarından biri. Temanın seçimi ile ilgili sadece şunları söylesek yeter .Çeşitli veriler doğrultusunda Dünyada  2 milyar civarında  insan temiz içme suyu kaynaklarına erişemiyor. Her sene  1,4 milyon kişi ise güvenli olmayan içme suyu ve sanitasyon eksikliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünya Su Stresi Haritası’na (WRI) göre 2040 senesi Türkiye’nin , su kıtlığından en fazla etkilenecek ülkelerden biri haline geleceğini işaret ediyor Etkinliğin ardından çeşitli haber ajanslarına verdiği açıklamalarda Çiğdem Yorgancıoğlu şu sözlere yer verdi.  Her ne kadar hayata gözlerini kapamış ve bu dünyadan dar-ı bekaya göçmüş de olsa  (Ruhu şad olsun) Hacı Ömer Sabancı “Butopraklardan kazandıklarımızı bu toprakların insanları ile paylaşmak”ilkesinin uzantıları ile yaşıyor ve yaşatılmakta. u ilkeyi    kuruluş felsefesi olarak benimseyen Sabancı Vakfı, 40 yılı aşkın süredir insan sevgisiyle ve topluma daha fazla yarar sağlama hedefiyle faaliyetlerini kararlı bir şekilde sürdürmekte. Bütün Bireylerin haklardan eşit istifadesine imkan tanıyan  bir toplum için çalışan Vakıf, eğitime,kültürel,sanatsal ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma yolunda hedefine doğru attığı adımlardan biri idi Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla ve toplumsal soruna sinema yoluyla farkındalık kazandırmak ve dönüştürücü etkisinden faydalanmak  gayesiyle bu sene  sekizinci nin tertiplediği bu katıldığım için iyi ki dediğim  Kısa Film Yarışması.  Avrupa Film Akademisi (EFA) Başkanı, yapımcı ve yazar Mike Downey ‘de burada n e güzel. Bu yarışmanın  kazananları salondaki izleyicilere farkındalıklarınıarttırmanın yanısıra  duyarlı ve duygusal anlar da yaşattı. 

Birincilik ödülü “Düşlerdeki Hayat” filmiyle yönetmen CanYeşiloğlu’nun filmi ise terim yerinde ise zülfiyare dokundu . Jüriyi de tebrik ederim hepsi birbirinden özgün, güzel,değerli eserler arasında  anlamlı bir güzel sıralaması yakaladığı için. Filmin içine almıştı bir su damlası bir gözyaşı bütün olmuştu. başkahraman göçmen kuşun gözyaşı gibi.  Anlatılmak istenen hikaye ile yönetmen arasında tutarsız bir duygu ve samimiyet boşluğu olmaması benim için en sevindirici  unsurlardan biri idi. Sadece  Kısa film alanında değil Türk Animasyonunda değerlere dayalı özgün ve özgür, naif ve bir o kadar çarpıcı ve keskin  sinema anlatım dilinde yeni,parlak  ve umut verici bir soluk. Hareket yakalama teknolojisi, real-time animasyon; (AR) artırılmış gerçeklik , VR sanal gerçeklik ve birbirleriyle entegrasyonları Holografik animasyon ve üç boyutlu görüntüleme;   sürekli gelişen teknolojiyle başbaşa aslında animasyon dünyası, yeni nesil animasyon trendleri, interaktif animasyonlar, izleyici ile  etkileşimli animasyon teknolojileri  hepsi giderek katlanarak büyüyor gelişiyor dönüşüyor. Eminim daha pek çok projede  önemli katkılar ve başarılar yakalayacaktır.  Kısaca sususuz kısaca su yoksa hayat yok kısaca yeşilsiz!. 

Kendimiz ve gelecek nesiller için daha güzel   bir dünya yaratma konusunda üzerimize düşeni yapma konusunda kolektif bir sorumluluğu paylaşmaya hazırsak düşlerdeki hayat bize yakın. Tabiatı ve canlılığı i korumak, sosyal sorumluluk sahibi olmak , bu sorunlara nasıl yol açtığımızla da doğrudan yüzleşmemizi gerektiriyor bu yolda her bir film son derece güzel ve farkındalık arttırıcı. 

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (18)

Sinema Eleştirmeni Çiğdem YORGANCIOĞLU SABANCI  KISA FİLMİ ‘nde yarışma birincisinin eserine dair tek  cümle özetini şöyle yorumluyor. 

Yeşiloğlu’ndan yeşilini yaprağını dökmeyen harika bir içerik bu film.

Çiğdem Yorgancıoğlu’nun, Can  Yeşiloğlu Nun  birincilik ödülüne layık görülen “DÜŞLERDEKİ HAYAT” filmle ilgili değerlendirmelerinden bazıl açıklamalarından kesitler ise şöyle oldu. 

EĞİTİM DÖKÜMANI GİBİ-YEŞİLOĞLU’NDAN YEŞİL YAPRAĞINI DÖKMEYEN BİR EVERGREEN CONTENT BU FİLM 

Benim açımdan bakıldığında 3 dakika 58 saniyede  insanın zihnine, yüreğine farkındalığına vicdanına tam bir nokta atışı. Son kitabımla birlikte  sürdürülebilirliği işlediğim kendi hazırladığım ve naklettiğim  sürdürülebilirlik farkındalık konulu  eğitimlerde,film okuma günlerinde, sanatçı izni de  olursa.Hatta sonrasında kanunun da izin verdiği ölçüde ,yine sanatçı rızası ile  kısa filmi telif haklarına zarar vermeksizin,kendi içeriğimi ve anlatımlı  katarak  göstermek ve üzerine konuşmak, farklı ilhamların oluşmasına aracılık  etmek  isterim. Benim için sadece başarılı bir kısa film değil aynı zamanda bir “evergreen content bu film. Diiyorum  ya Yeşiloğlu’ndan yeşilini yaprağını dökmeyen içerik diye. İşte anlamı bu. Animasyonlar da dahil olmak üzere ,gelecekteki  gerçekliğe dair distopik filmlerde ekseriya sarkastik ve alaycı sinema dili kullanılırken Can Yeşiloğlu bu olguyu bambaşka bir yerden okumuş bu da onu oldukça özgün kılıyor. Filmde de  görüldüğü gibi ” su yoksa hayat yok” Film su gibi akıp geçiyor içimizden içimize işliyor. 

ODAKTAN KOPMAYAN YALIN NAİF VE KESKİN  BİR  DÜŞSEL ANLATIM DİLİNİN BERRAKLIĞI 

Distopik filmlerin çoğunda rastlanan, sürekli göz altında tutulan  sistemin hegemonik yapısına atıf yapan, tekelci kapitalizm, despot yönetim otokratik totaliter yönetim çağrışımı yapan  kafayı ana tema dan çıkaracak bulandıracak, YA DA İDEOLOJİ DAYATMASI yaparak meseleyi dallandırıp budaklandıracak gereksiz hiçbir öge ve görüntü  ve abartılı kamera hareketleri yok. Bununla beraber gözetim toplumu çağrışımı veren, az da olsa 1984’ün Big Brother İs Watching You çağrışımlarını hatırlatan  bir göz kamera daha filmin ilk sekansında izleyiciye göz kırpıyor. Belki o göz filmin son sekansındaki düşsel sahnede göz kırpan geçiş. 

Sabancı Center ‘da etkinlik esasında ödül töreni sonrası Yeşiloğlu ile ilk görüşüp tebrik sonrası filme dair ve filmin çeşitli aşamalarında sanatçıların iş birlikteliğine ve edindikleri farkındalıklara dair bir çok soru istedim ama bir yandan da zaferinin tadını çıkarırken kendi payımı büyütmek istemedim. Çalışmalarına dair kendisi ile diyalog halinde kalmaya devamında başka sorularımın yanıtlarını da ilerleyen günlerde paylaşacağım sizlerle. 

KURAKLIK VE ÇÖL

“Su yoksa hayat yok” sloganıyla açılıyor film. İlk anda kendi görsel imgeleminde ikonik çağrışımla. Bir çift ikili yıldızın yörüngesinde dönen ve ikili gün batımının yaşandığı, insan yerleşimcilerin yanısıra çeşitli başka  yaşam formlarının yaşadığı bej rengi tonlarının hakim olduğu StarWars’un uçsuz bucaksız  ıssız Tatooine adlı  kurgusal çöl gezegeninde kendimi C-3PO ve R2-D2 adlı iki  robota bu filmi izlemeye davet ediyormuşum  gibi hissettim. Üçlünün 1977 yapımı New Hope filmindeki A NEW HOPE Clip – “Droids in Tatooine” (1977) videosunun bir bölümü

Bu arada  Star Wars Sezon 1, 2 ve 3’te Obi-Wan Kenobi’yi kim konuşuyordu diye de kar suyu kaçırayım kulaklarınıza. Hani Sabancı Holding Yönetim Kurulu ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı yarışmayı sunan Yekta Kopan’a teşekkürlerle başlamıştı ya  programdaki kendi bölümünün ilk dakikalarına. işte O  isim idi Star Wars karakterine ses veren. Obi-Wan Kenobi’yseslendiren. Kopan’ın ilk kez değildi bu geleneksel Sabancı Film Festivalindeki katkısı. 

Cacotopia -Distopya

Bir kaç canlı da olmasa Sanki şalteri kapatılmış insansız bir kasaba  filmin açılış sekansındaki arabalarda robotlar mı var ? Televizyon , Açılış sekansı,i roller coaster enerjiyi hangi enerji kaynağından alıyor acaba dedim önce. Bu arada İnsansızlık belli bir göç olduğu fikrini hakim kılarken  kasabanın yakınında canlılık su kıtlığına ragmen bir şekilde devam ettiği için yaşanan ve insanları göçe sürükleyen felaketin  Nükleer bir felaket olmadığı çağrıştırıyor. Bir iklim göçü kuvvetle muhtemel ana tema ile de örtüşen  bağlamsallığı var.film ilerledikçe resi bütünleniyor

SON DAKİKA HABER – BREAKING NEWS SU ÇALAN HIRSIZ YAKALANDI 

Bir sonraki planda Açık TV’ ye yan dönmüş pencereden dışarıyı izleyen  ve bir kaç kez mırıldama sesi duyulan kedinin önünden geçerken bulunduğu mekandaki yayını açık TV distopik “Son Dakika haber” görüntülerde “Su Çalan hırsız yakalandı” şeklindeki anlatım dili seçimini imgesini çok çarpıcı buldum. Bu meyanda  o sekansta sağ üst köşede,  bir sonraki planda  ekranda gözükecek açık ağzında bir damla su olmayarak görüntüye gelecek balık heykeli var.  Bu ekranda ana haberlerde görünen görüntünün çağrışımı ile, katastrofik distopik görüntüleri konu edinen filmleri ekonomik  çıkar ve gişe rekorları için topluma sunmanın garabet vaziyetine de eleştirel vurgu olma ihtimalini son derece anlamlı ,ucu açık ve tam olarak kara mizaha dönmemiş kritik bir yaklaşım olarak algıladım. Acaba öyle miydi ?  Düşsel masalımsı son sekansta aynı balık ekranın sol bölümüne yerleşmiş özel bir anlamı var mı bilmiyorum  sağda merkezde ve sol alt köşede olmasının  belki bir özel anlamı olabilir. Acaba kritik  seçkileri bu kesitler. 

KASABA NEDEN ISSIZ KIYAMET MI KOPMUŞ  GELİYOR AKLA İLK  OYSA SU KITLIĞI VE İKLİM GÖÇÜ 

İnsansızlık belli bir göç olduğu fikrini hakim kılarken  kasabanın yakınında canlılık su kıtlığına ragmen bir şekilde devam ettiği için yaşanan ve insanları göçe sürükleyen felaketin Nükleer bir felaket ya da bir asteroidin çarpması  olmadığını  çağrıştırıyor. Tam bir kıyamet sonrası diyemiyoruz fakat bundan emin de olamayız tarihsel olarak gerilere gittiğimizde farklı canlı türlerinin neslinin tükenirse  yaşam belirtilerinin daima var olduğunu dair kanıtlarla aldık eğitimlerimizi, böyle şekillendirdik tarihsel ve bilimsel okumalarımızı. Kuraklık yüzünden bir göç teması hakim hale geliyor. Kısaca bir iklim göçü. 

Bu filmleri izlerken edilgen bir izleyici gibi yerinde duramıyor insan kıpırdanıyor büyük resmi görüp üzerine düşününce daha da ,rahatsız hissediyor insan. Sorular sormak istedim ilk önce sanatçıya, sanatçılara…

Örneğin ödüllü “Obruk” filmine bakınca mısırın ne kadar su tüketimi üzerine düşündünüz mü, gibi sorular  su tüketimin arttığı ya da vahşi sulama hakkında siz deo film sayesinde  farklı içgörüler  kazandınız, sanatçılar arasında projenin hazırlanması sırasındaki etkileşimler nasıldı? ya da yine ödüllü Antroposen filminde  Hasankeyf’in sular altında kalması neticesinde soyu tükendiğine dikkat çekilen Kaplan sazanı ve endemik türler belki o konuda da daha fazla bilme ve merak arzunuzu ve beraberinde hassasiyetinizi  arttırdı ya da ılısu barajının olduğu bölgede ayağından asılı tavşan ve çeşitli soyu tükene canlıyı çizen birinin dökümante hale getirilmiş filmini izlerken vicdanlı bir insanın nasıl yüreği titremesin ki.

Kısaca iyi ki bu projedeyim ben de ne çok şey öğrendim farkına vardım ve sizde en çok iz bırakan hassasiyet noktasını  tek kelimeye indirseydiniz bu ne olurdu. Bu sorularla ve yanıtları ile ilgili izlenimleri önümüzdeki günler muhakkak anlatacağım. Teşekkür ederim.

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (19)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (11)
Sinema Filmi Satır Araları Eleştirmeni Çiğdem Yorgancıoğlu Ile 8.sabancı vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesi Yeşil İzlenimleri (3)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (6)
Sinema Filmi Satır Araları Eleştirmeni Çiğdem Yorgancıoğlu Ile 8.sabancı vakfı Kısa Film Yarışması Ödül Gecesi Yeşil İzlenimleri (1)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (4)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (5)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (26)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (25)
Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması 'kısa Film Uzun Etki' Ile Kazananlar Belli Oldu (23)

YARIŞMA JÜRİSİNDE yer alan OYUNCU SANATÇI  SALİH BADEMCİ ‘ye dair de sanatçı  YORGANCIOĞLU şunları söyledi 

Jüride film eleştirmeni Alin Taşçıyan, oyuncu sanatçılar  Salih Bademci ve Tilbe Saran, yapımcı Jamillah Van Der Lust Hulst, senaryo danışmanı Suzanne Pradel bulunuyordu. Sosyal Etki Jürisi ise Gazeteci Nilay Örnek, Mimar Özgül Öztürk ve Sosyal Girişimci Yasemin Kırkağaçlıoğlu vardı.

İstanbul Medipol Üniversitesi ve Gençler İçin İyilik Derneği işbirliği ile düzenlenen “Geleceğimin Sorumluluğu; Yaşama Sanatı” başlıklı yarışmada ‘Yılın Enleri’ne ödülleri verildiği ve kendisinin en iyi erkek oyuncu seçildiğinde anlamıştım sosyal sorumluluk projelerinin içinde ve sürdürülebilirlik alanlarında olacağını yanılmamışım onu ilk izlediğim farkettiğim an “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” deki oyunculuk başarısıdır.  şimdilerde #dilektaşı dizisinde. Bugün Jürideydi ve başarılı yönetmene mansiyon ödülünü takdim etti güzel yürek.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Sanatın Evrim'i 23. Bölüm Erdoğan Paksoy, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 23. Bölüm – Erdoğan Paksoy, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Ferhan Karaselçuk The Wall Art Gallery On The Wall Summer 24 Sergisi
Ferhan Karaselçuk – The Wall Art Gallery – On The Wall Summer 24 Sergisi
Narköy’de Zen Liderlik Kampı Yöneticiler Için Doğa Ve Bilgelikle Dolu Üç Günlük Yolculuk
Narköy’de Zen Liderlik Kampı: Yöneticiler için Doğa ve Bilgelikle Dolu Üç Günlük Yolculuk
Aşure Dayanışma Ve Birlik Ruhu Ile Muharrem Ayında Mutfaklarda
Aşure: Dayanışma ve Birlik Ruhu ile Muharrem Ayında Mutfaklarda
“menajerliği Telefon Açıp Business’ta Uçmakla Karıştırıyorlar” Dizem Tüzel, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Menajerliği telefon açıp business’ta uçmakla karıştırıyorlar” Dizem Tüzel, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Karaciğere Zararlı Yiyecekler Ve İçecekler Nelerdir
Karaciğere Zararlı Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?
Sanatın Evrim'i 22. Bölüm Gülay Yüksel, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 22. Bölüm – Gülay Yüksel, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
2024 İlk Yarısında Ücret Artışları Durağan Kaldı Şirketler Ne Yapacak
2024 İlk Yarısında Ücret Artışları Durağan Kaldı: Şirketler Ne Yapacak?
Türkiye’nin 2053 Sıfır Karbon Hedefine Yerli Katkı
Türkiye’nin 2053 Sıfır Karbon Hedefine Yerli Katkı
Zeynep Öykü, Türk Arplarıyla Sahne Aldı 'amherst Early Music'
Zeynep Öykü, Türk Arplarıyla Sahne Aldı ‘Amherst Early Music’
Mostafa Khanvierdi Zadeh, İran Resim Sergisi Next Pera Art Gallery
Mostafa Khanvierdi Zadeh, İran Resim Sergisi – Next Pera Art Gallery
Emre Bayar’ın Aranjörlüğüyle Elvan Elvan'dan Yeni Slow Şarkı Yürek İster
Emre Bayar’ın Aranjörlüğüyle Elvan Elvan’dan Yeni Slow Şarkı: “Yürek İster”
Moon Mimarlar İçin Devrim Yaratan Platform (2)
MOON: Mimarlar İçin Devrim Yaratan Platform
Climate Ist’24 Sergisi, İstanbul’da Sanatseverleri Bekliyor
“CLIMATE-IST’24” Sergisi, İstanbul’da Sanatseverleri Bekliyor
Rukiye Bektaş “muhafazakar Bir Ailede Büyüdüm” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Rukiye Bektaş: “Muhafazakar bir ailede büyüdüm” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim'i 21. Bölüm Deniz Say, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 21. Bölüm – Deniz Say, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Çiğdem Yorgancığlu Mim Chi 360 AtÖlyesİ'nde Mobius Yorumu
Çiğdem Yorgancığlu MIM CHI 360 ATÖLYESİ’nde Mobius Yorumu
Sinan Saygı’nın Son Kitabı 'İletişim Bir Süreçtir' Raflarda Yerini Aldı
Sinan Saygı’nın Son Kitabı ‘İletişim Bir Süreçtir’ Raflarda Yerini Aldı
Büyüleyici Ses Ve Sempatik Tavırlarıyla Osman Yüksekyayla
Büyüleyici Ses ve Sempatik Tavırlarıyla Osman Yüksekyayla
Serdar Ortaç, Sağlığına Ve İşlerine Odaklanmalı Yelda Başaran
Serdar Ortaç, “Sağlığına ve İşlerine Odaklanmalı” Yelda Başaran
Cigdem Yorgancioğlu mim Chi 360 tamtamlarla tango Cadde 24’te
Cigdem Yorgancioğlu Mim Chi 360 Tamtamlarla Tango Cadde 24’te
Hülya Yazıcı'nın Küratörlüğünde, Fatih Cağaloğlu'nda Sanat Buluşması
Hülya Yazıcı’nın Küratörlüğünde, Fatih Cağaloğlu’nda Sanat Buluşması
Dilara Kırmıt Kraliçe Krios Rolünde
Dilara Kırmıt Kraliçe Krios Rolünde
Ogün Sanlısoy Gİt Ep'sinin Sevilen Şarkısı Geri Dönme Kliplendi
Ogün Sanlısoy “GİT” EP’sinin Sevilen Şarkısı “Geri Dönme” Kliplendi
Sanatın Evrim’i 20. Bölüm – Pınar Kanber, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Uykunun Gizli Dünyası Rüyalarımızdan Ne Öğrenebiliriz, Psikoterapist Melinda Powell
Uykunun Gizli Dünyası: Rüyalarımızdan Ne Öğrenebiliriz?, Psikoterapist Melinda Powell
Yaz Partilerinin Yeni Favorisi İman Casablanca Müdür
Yaz Partilerinin Yeni Favorisi: İman Casablanca – “Müdür”
Ayşen Birgör, Pembe Yalan'ın Sözleri Ve Müziğiyle Dinleyicilerini Etkiliyor
Ayşen Birgör, Pembe Yalan’ın Sözleri ve Müziğiyle Dinleyicilerini Etkiliyor
Bosphorus Sailing Academy Ile Ortaklık Beymen Club Yelken Takımı
Bosphorus Sailing Academy ile Ortaklık: Beymen Club Yelken Takımı
Ferit Çetinkaya Yönetmenliğinde Sevda Beyazı Klip Çekimleri Tamamlandı
Ferit Çetinkaya Yönetmenliğinde “Sevda Beyazı” Klip Çekimleri Tamamlandı
Diyabet İlaçlarıyla Kilo Vermek Uzun Vadeli Başarı Mümkün Mü
Diyabet İlaçlarıyla Kilo Vermek: Uzun Vadeli Başarı Mümkün mü?
Tezcan Erol Ve Mert Aktürk İşbirliği Şahsenem'in Yeni Şarkısı Oyuncak Yaşımı Geçtim
Tezcan Erol ve Mert Aktürk İşbirliği: Şahsenem’in Yeni Şarkısı “Oyuncak Yaşımı Geçtim”
Sanatın Evrim'i 19. Bölüm Erdinç Arslan, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 19. Bölüm – Erdinç Arslan, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Milli Maç Heyecanı Vestel Amfi’de Yaşanacak! 
Milli Maç Heyecanı Vestel Amfi’de Yaşanacak! 
Pınar Deniz Magnum Özel Daveti “haz Peşindeysen”
Pınar Deniz – Magnum Özel Daveti – “Haz Peşindeysen”
Oturduğunuz Yerde Zayıflamak Ister Misiniz Yelda Başaran
Oturduğunuz yerde zayıflamak ister misiniz? Yelda Başaran
Yeni Kitap Yolda! Eray Emin Aydemir, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
Yeni Kitap Yolda! – Eray Emin Aydemir, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Yazar Nesrin Dosdoğru'nun Yeni Romanı Babalarla Saklambaç Evrim Sanat Galerisi'nde Okuyucularla Buluştu
Yazar Nesrin Dosdoğru’nun Yeni Romanı “Babalarla Saklambaç” Evrim Sanat Galerisi’nde Okuyucularla Buluştu
Sanatçı Caner Kemahlıoğlu’nun İki Eseri Sergide Distopya Ve Yanındayım
Sanatçı Caner Kemahlıoğlu’nun İki Eseri Sergide: Distopya ve Yanındayım
Cemiyetin Ünlü İsimleri Come As You Are Lansmanında Buluştu
Cemiyetin Ünlü İsimleri Come As You Are Lansmanında Buluştu
Sanatın Evrim'i 18. Bölüm Av.serra Taşköprü, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 18. Bölüm – Av.Serra Taşköprü, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sosyal Medya Ve Kapitalizm Eleştirisi Lunatic Asylum Sergisi
Sosyal Medya ve Kapitalizm Eleştirisi: Lunatic Asylum Sergisi
İş Dünyasında Yz İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Dönem
İş Dünyasında YZ: İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Dönem
Yed I Sevda Konserinde Depremzede Çocukların Performansı Büyük Alkış Aldı
Yed-i Sevda Konserinde Depremzede Çocukların Performansı Büyük Alkış Aldı
“Çağdaş İle Şarkı Bahçesi” Yeniden Mi Yayınlanacak Çağdaş Suseven, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
“Çağdaş İle Şarkı Bahçesi” Yeniden Mi Yayınlanacak? Çağdaş Suseven, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Gunsu Saracoglus Rebirth Collection Can Be Visited Until July 4th
“ReBirth, Kayıp Parça Kimde?” Sergisinin Geliri TUKD’ye Bağışlanacak
Sanatın Evrim'i 17. Bölüm Günsu Saraçoğlu, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 17. Bölüm – Günsu Saraçoğlu, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Esma Sultan Yalısında Yeni Alpet Vizyonu Çiğdem Yorgancıoğlu
Esma Sultan Yalısında Yeni Alpet Vizyonu Çiğdem Yorgancıoğlu
Mutluluk Kavramı Tartışıldı Gençlerin Derin Düşünceleri Ödül Getirdi
Mutluluk Kavramı Tartışıldı: Gençlerin Derin Düşünceleri Ödül Getirdi
Tkyd, Anadolu Panelleri Ile 2024’te Adana’da Sanayicilerle Buluşuyor
TKYD, Anadolu Panelleri ile 2024’te Adana’da Sanayicilerle Buluşuyor