İstanbul Haber Portalı Logo
Çiğdem Yorgancıoğlu Chery Türkiye Turcomoney Yemeğinden Kesit

Çiğdem Yorgancıoğlu: Chery Türkiye-Turcomoney Yemeğinden Kesit

Enerji ve Bilişim Sözleşmeleri Uzman Bilirkişi, Eğitmen, Ekonomist araştırmacı Ekonomi Politika köşe yazarı Çiğdem Yorgancioglu Turcomoney‘de başta Ekonomi Politika olmak üzere, Sanat, Hukuk, Akademik yaşam, İnovasyon, Sürdürülebilirlik, SporSağlık gibi alanlarda makaleler yazmaktadır. Yorgancıoğlu bayram öncesi K Medya Grubu Başkanı ve Türkiye’nin tek uluslararası ekonomi/finans dergisi TURCOMONEY’nin Kurucu Başkanı Dr Kazım KILINÇ tarafından organize edilen yemek esnasında diğer akademisyen yazarlarla biraraya geldi. Etkinlik 5 yıldızlı WOW İstanbul Otel’de gerçekleşti ve gecenin konuşmacıları ise Çinli dev otomotiv firması CHERY TÜRKİYE’DEN idi. Katılım sonrası Çiğdem Yorgancıoğlu’nun Geleceğin Teknolojileri,Paylaşım Ekonomisi ,Sürdürülebilirlik,Çin de ve dünyada Otomotiv sektörü gibi alanlara da değinen geceye dair izlenimlerini ve akademisyenlerle olan etkileşimleri yansıtmaktadır

ÇİĞDEM YORGANCIOĞLU’nun TURCOMONEY–ÇİN OTOMOTİV DEVİ CHERY TURKİYE BULUŞMASI ve YEMEĞİ İZLENİMİ

Otonom sürüş, nanoteknoloji ekranları, VR, ER ve AR yani sanal , genişletilmiş, artırılmış gerçeklik gibi teknolojiler, hakim olacak geleceğin arabalarında. Araba anahtarı tarihin derinliklerine karışacak. Humanoid denen İnsansı yapay zeka avatarları beynimizi de okucağı için ne istediğimizi önceden bilecek ve bizi elektrik veya hidrojenle çalışan arabalarda nihai hedeflerimize yönlendirecek’. Kendi kendine karar veren tam’ otonom sürüş yapan otomobil ya da uçan araçlar gibi teknolojiler çevremizdeki şehirleri yeniden şekillendirecek.Fakat bugün ,bugünün arabalarını konuşacağız .

Şimdi gözümüzü önce, Asya’nın en büyük ve dünyanın en kalabalık ülkesine çevirelim. Biliyouz ki Çin Sanayisi genel anlamda bakıldığında öncü ve en son teknolojiye ve vizyoner yaklaşımlara sahip dev üreticilerle, küresel trendlerin seyir ve sıçrama hızını belirlemekte .Otomotiv Pazarı bilhassa da Çin Otomotiv Piyasası, çığır açan fikirler ve gelişmekte olan projeler için sağlam bir temel oluşturmakta olup teknolojinin gücü ve hızlı ekonomik büyüme ile desteklenen cazip bir yatırım ortamı sunmaktadır. Gelişmelere ve öngörülere bakılırsa tedarik tarafında ,ucuz işgücü bakımından ve ölçek ekonomisi sayesinde Çin Otomotiv piyasası küresel anlamda daha da büyüyecek Son yıllarda Türkiye pazarı, Çinli elektrikli otomobil markalarının varlığında istikrarlı ve bir artış göstermekte ve bu da Türk tüketicilerden artan ilgi görmekte. Sektörün içindeki aktörler bu artan ilgiyi, kapsamlı hizmet teklifleri ve enerji tasarruflu özelliklerle birlikte uygun fiyatlarla sunulan yüksek kaliteli, yüksek performanslı araçların cazibesine bağlamakta.

Aslında çok dile gelmeyen bir faktör daha var. O da Çinlilerin kararlı ve vazgeçmeyen azimli yanları. Şahsen, 21.Yüzyıllın başlarında bünyesinde çalıştığım firmada (Turkcell) üstlendiğim görev gereği büyük montanlı teknik satınalma ve sözleşme müzakereleri, teklif ihale süreçlerinde tanımaya başlamıştım Çin Firmalarının çalışanlarının azim ve kararlığını. Geçmişin “çin malı” yakıştırmalarının devri çoktan kapanmaktaydı. İş yapışları esnasında yaratıcı yenilikçi fikirlerine tanık oluyordum. Daha sonrasında, 2018 senesinde Pekin Üniverstesi’nden barış ve çatışma çözümü konulu akademik sunum ve teatral drama dans gösteriler ve şir edebiyat alanında da sanata katkı sunmak için aldığım bir davet üzerine Çin’de Guangzhou’da Türkiye’yi temsil etmek üzere bulunmuş idim . Dünya turumda ziyaret ettiğim 107 inci ülke idi Çin. Orada kaldığım süre boyunca da Çinliler’den ve iş başarma azimleri hafızama bir kez daha yerleşmişti..

Otomotiv sektörü tarafında deneyimler açısından olduğu gibi belli bir seviyeyi yakalayan Türkiye,edindiği tecrübenin yanısıra doğru iş birlikleriyle yeni teknolojilere çok hızlı adapte olmakta. Jeopolitik ve coğrafi avantajları ve güçlü endüstriyel altyapısı ile Asya ve Avrupa arasındaki kesişme noktası olan Türkiye, dünyanın gelişmekte olan ekonomilerinden ve dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. Bu açıdan, Chery’nin küreselleşme sürecinde büyük önem taşıyan Avrupa pazarına girme noktasında Türkiye köprü vazifesi de görmekte .

Küreselleşme stratejisinin hamlelerinden biri olarak Türkiye pazarına giriş yapan Chery, az sonra bahsedeceğim toplantının tam bir sene gerisine gidildiğinde yani 2023’te Mart ayında 3 yeni SUV modeli ile piyasaya jet hızı ile girmişti. Modeller bir anda yok satmaya başladı. Chery’nin Türkiye’deki yeni yapılanması, Türk tüketicisi tarafından büyük ilgi ile karşılanmış, geçmişin Chery ‘nin Türkiyedeki deneyimini unutturmuştu. Chery bu kez farklı gelmişti. Gözler bu Çin fimasına,markasına ve modellerine çevrildi . Yakalanan başarının nedenlerini anlamaya çalışanların sayısı da,tıpkı araçlara olan talep gibi artmakta idi. 2023 senesi hem globalde hem de Türkiye’de elektrikli araçlara yönelik talebin arttığı bir yıl idi .Türkiye’de elektrikli araçların pazar payı yüzde 1,2 seviyelerinden yüzde 6,8 seviyelerine tırmanmış vaziyette , akıllı sürüş deneyimlerinin de katkıları var kuşkusuz

2023 Mart ayı itibarıyla satışa sunulan yeni SUV modeller, yüksek teknolojili donanımları ve tasarımlarıyla dikkat çekiyordu., Chery Türkiye tarafından sunulan modeller 5 yıl veya 150.000 kilometrelik garantiyle de cazip görünmekte idi. Şu anda da öyle. Markanın ilk küresel modeli olarak dikkat çeken Chery OMODA 5, 3 ayrı donanım paketi ve lansmana özel 810 bin TL’denbaşlayan anahtar teslim fiyatıyla ilgi çekti. Konfor ve modaya odaklanan TIGGO 7 PROda 3 ayrı donanım paketi velansmana özel 825 bin TL’den başlayan anahtar teslim fiyatıyla yine cazip görünüyordu. Markanın, tamamı SUV sınıfındaki yeni modellerinden teknoloji ve lükse odaklanan amiral gemisi TIGGO 8 PRO ise 2 ayrı donanım paketi ve lansmana özel 1 milyon 50 bin TL’den başlayan anahtar teslim fiyatıyla pazarda idi.

Günümüze geldiğimizde 1 sene sonra fiyatlar Mart 2024 ‘te

TIGGO8 PRO Lüks 1.563.000 TL Mükemmel 1.693.000 TL Avantgarde 1.813.000 TL TIGGO7 PRO Konfor 1.298.000 TL Lüks 1.423.000 TL Mükemmel 1.523.000 TL Avantgarde 1.623.000 TL OMODA5 Konfor 1.283.000 TL Lüks 1.373.000 TL Mükemmel 1.473.000 TL olarak açıklandı.

Yenilikçi hibrit teknolojisi PHEV ile akıcı sürüş ve enerji tasarrufunu bir araya getirmek de Chery’nin işi olmuş. önümüzdeki 5 yıllık süreçte Ar-Ge faaliyetlerine 100 milyar yuan bütçe ayırmış bir Firma . Chery, araştırma ve geliştirme süreçleri için ise yeni nesil motor teknolojileri ile ilgili yatırımlarına devam etmekteler.

Bu girizgahla birlikte şimdi size size TURCOMONEY VE CHERY TÜRKİYE BULUŞMASI izlenimlerimi Türkçe ve İngilizce ayrı ayrı kaleme aldığım izlenimleri paylaşayım.

Çiğdem Yorgancıoğlu Chery Türkiye Turcomoney Yemeği İzlenimi (2)

K Medya Grubu Başkanı ve Türkiye’nin tek uluslararası ekonomi/finans dergisi TURCOMONEY’nin Kurucu Başkanı Dr Kazım KILINÇ tarafından organize edilen geleneksel iftar yemeği 5 yıldızlı WOW İstanbul Otel’de gerçekleşti.Gecenin konuşmacıları ise CHERY TÜRKİYE’DEN idi.

Ekonomi kitaplarıyla, makalelerle, TV kanallarında yayınlanan ekonomi programlarıyla, ekonomi dergiciliğiyle tanınan TURCOMONEY ‘nin Kurucu Başkanı, Turcomoney/Haber1 Genel Yayın Yönetmeni Dr Kazım KILINÇ, Esenyurt Üniverstesinde İşletme Yönetimi Programı Öğretim Üyesi.Gecenin akışı sırasında yazarların çoğunun,Kılınç ile derinden dostluklar geliştirmiş ve hepsi eski dostu haline gelmiş ağırlığı kendisi gibi değerli akademisyenlerden oluşan kişiler olduğunu farkettim. U şeklinde bir masada katılımcı yazarlarla konuştukça güçlü bir entellektüel birikim ve deneyim olduğunu daha çok farkediyordum.

REFLECTİONS

TURCO MONEY VE CHERY TURKIYE IFTAR YEMEGİ CIGDEM YORGANCIOĞLU İZLENİMLERİ

Chery’nin kendini konumlandırdığı poziyona bakıldığında ;Sürekli Gelişen Yenilikçi Tasarımlar, Üstün Teknoloji ve Geleceğin Modelleri CHERY’nin diğer adı gibi geliyor kulağa . Onlar aramızdaydılar.

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olduktan sonra kariyerine otomotiv sektöründe başlamış sonra da 20 seneyi aşkın süredir otomotiv sektöründe sürdürmüş.Bu süre zarfında çeşitli otomotiv kuruluşlarında görevlerde bulunmuş bir profesyonel. Kendisi ile yemekten hemen önce tanıştık çok kısa konuşabildik. Bu bilgilere yemek öncesi karşılamalar ve tanıştırmalar esnasında vakıf olmuştum. Konuşması esnasında da kendini kısaca tanıttı.

Türk tüketicisi, iyi donanımlı, yüksek performanslı elektrikli otomobilleri makul fiyatlarla satın alabileceklerinin farkına vardı

Globalleşme stratejisinin kayda değer bir adımı olarak Türkiye pazarına giriş yapan Chery, geçtiğimiz 2023 senesi Mart ayında 3 yeni SUV modeliyle pazara jet hızıyla giren Chery’nin Türkiye’deki yeni yapılanması esasen kimi çevrelerce kuşku ile karşılanmaktaydı başta.Fakat Türk tüketicisi sunulan tüm modellere artan ve büyüyen bir ilgiyle cevap Verdi.. Uzmanların çoğu, Türk tüketicisinin Çin otomobillerine ilgi artışı nedenini fiyat-performans oranı diyorlar.

Tüm araçlarda akıll güvenlik sistemini standart olarak sağlandığı bir marka olan Chery .sunduğu modelleri ile Türkiye’de toplam otomobil satışlarındaki sıralamada ilk 10 içerisine yerleşmiş vaziyette. Yenilikçi tasarımları, üstün teknoloji ve geleceğin modelleri ile CHERY aramızda. İdi bu geleneksel yazarlar toplantısının iftar yemeğinde .Gecenin konuşmacı konukları Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan ve Chery Türkiye Pazarlama Müdürü Furkan Kırkıcı idi.

Dr.Kılınç’ın kısa açılış konuşmasının ardından konuşmasını yapan Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan’a pek çok soru soruldu.Bu sorular içinde yakıt tüketimi karbon emisyonu,parça ve aksesuar temini,garanti kapsamı,çevre duyarlılığı ,sürdürlebilirlik, elektrikli araçlar,bataryaların gelecekteki karbon ayak izlerinin ne olabileceği ,2030 lu 2050 li yıllarda pazarı nasıl gördükleri ve yapay zeka gibi konular da vardı . Soruların bir kısmı da Pazarlama Müdürü Furkan Kırkıcı’nın alanlarına girmekteydi ve birlikte yanıtladılar.

Öncelikle genel anlamda konuşmaların yanısıra sektör bilgilerini de yanıstarak biraz okuyucuya yakıt tüketiminden bahsedersek.Tüketimi etkileyen pek çok faktör var.

Chery araçların yakıt tüketimi model ve motor tipine göre değişmekle birlikte genellikle ekonomik ve düşük olaak nitelendirilmekte.  Yakıt verimliliği performansı açısından Chery Tiggo 7’nin ise 1.5 litrelik turboşarjlı motoru, yakıt tüketimi değerleri Şehir içi kullanımda 100 kilometrede ya da şehir dışı kullanımda kaç litre gibi soruların cevapları için direk siteleri ziyaret edilebilir. Tüketim açısından ekonomik bir yakıt tüketimi olduğu söylenmekte. Bu anlamda Chery Tiggo 7′ hem performanslı hem de ekonomik bir SUV olarak değerlendiriliyor. Kuşkusuz aracın otomatik vitesli veya manuel vitesli olması da yakıt tüketimini değiştiriyor. Doğal olarak Otomatik vitesli modellerde ekseriya daha yüksek bir tüketim var. Chery Tiggo 8 Pro’nun, 100 km’de yakıt tüketimini veya karbon emisyon değerlerini merak ederseniz yine Chery’nin kendi açıklamaları üzerinden takip etmek en iyi karar. Öte yandan gecede Chery markası için sürdürülebilirliğe ve ekolojik farkındalığa büyük önem verdiği de hem Ahu Turan hanım hem de Furkan Kırkıcı tarafından vurgulandı.  Bu bakış açısıyla elektrikli araç teknolojilerinin geliştirilmesi ve Chery’nin sıfır emisyonlu araçlarının Türkiye’de tanıtılması için çeşitli çalışmalar yapıldığından da söz edildi.. Ahu Turan. Chery markasını Türkiye’de sürdürülebilir bir otomotiv markası haline getirerek çevre dostu bir yaşam tarzını teşvik etmmeyi kendine şiar edindiğinini de anlıyorduk konuşmalarından.Bu arada sadece Türkiye’de değil dünyada AR-GE çalışmalarına nasıl önem verildiğinden de bahsediyordu.

. Yarı iletken maddelerden dolayı arz talep arasındaki dengelere ve piiler konularına da değinilmese olmazdı.Pillerin akıbetinin ne olacağı da yukarıda değindiğimiz gibi sorular arasında idi.

Ahu Turan ,2024 yılına dair ;Jeopolitik risk hammadde fiyatlarında görece artışları, ekonomik dalgalanmalar riski açısından zorluklar olsa da sektörden umutlu .2024 senesinin pozitif şekilde kapanacağını düşünmekte.

OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve TIGGO 8 PRO modellerinde yüksek verimlilik sağlayan 1.6 litrelik turbo benzinli 183 HP’likmotorlar 7 ileri DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla sunuldu.Sözkonusu bu üç model, farklı kullanıcı gereksinimlerine cevap veren farklı sürüş deneyimleri sağlayan ürünler

Toplantı esnasında gelecek ve gelecek teknolojileri dillendirilince size kendi yapmış olduğum araştırmada dikkatimi çeken sloganlardan da söz edeyim. Çok dinamik bir giriş yaptılar piyasaya reklamları ve sloganları da çarpıcı idi.Sadece günümüzü değil geleceği hedefliyor idi .Yeni nesile ve geleceğin teknolojilerine atıflarla bezenmiş tüm sloganları. Gelecek ile ilgili en yogun sloganlar OMODA 5 tarafında görünüyor. Örnek vermek istersek ;

OMODA 5 sportif koltukları ile sizi sararken, gelişmiş teknolojisi yolculuğunuzu mükemmel hale getiriyor! OMODA 5’in DNA’sı gelecekten geliyor Zamanın çok ötesinde bir deneyim için harekete geç!..Bunlar Chery’nin kendi sloganları. Burada zamanın ötesinde kavramındaki “zaman algısı” da düşünülesi bir olgu. Benzer şekilde , bir otomobilin DNA’sının gelecekten geliyor olması da ilginç. İnsan sadece bunu duyunca DNA sarmalına dolanmış gibi gözüküyor .Neyse ki kuantum dolanıklılık gibi bir tabir de yok diyerek espri katalım biraz. Hızlı geldiler büyük başarı yakaladılar, piyasadaki geçmişin imajjını ve acaba yine Türkiye’den bir anda giderler mi diye bir güvensizlik endişlerini de hızlı kırdılar .

Diğer sloganlardan örnekler de şu şekilde. TIGGO8 PRO’nun göz kamaştıran dış tasarımıyla tüm dikkatler üzerinizdeyken, siz konforun keyfini çıkarın! TIGGO8 PRO benzersiz tasarımıyla büyülerken, geniş iç hacmi ve konforuyla kullanıcılarına ayrıcalıklı bir deneyim sunuyor! -TIGGO7 PRO’nun geniş bagaj hacmi, aileniz ile çıktığınız tüm yolculukları daha keyifli hale getiriyor!

Ülkelerin hükümetleri, girişimcileri çeşitli girişimler ve programlar aracılığıyla destekleyerek iş kurmayı ve büyütmeyi kolaylaştırır. Ancak başarıyı garantilemede yaratıcı ve yenilikçi bir fikir, modern teknoloji, yeterli sermaye ve zorlukların üstesinden gelme kararlılığı ve azmi ile donatılmalısınız.Bu anlamda bir ülkedeki entellektüel sermaye çok kıymetlidir.Yemek masasındaki entellektüel sermayeyi kavrayınca bir tebessüm belirdi ben de . İyi ki dedim

Bünyesine (Beşeri Bilimler Ekonomi Siyaset,Kültür Sanat ,Eğitim,İş Dünyası,Enerji ve Bilişim sektörü ve Akademik Dünya gibi alanlarda yazmak üzere) yazar olarak yakın zamanda katıldığım Turcomoney yıllardır tanıdığım iki dostumuzla biraraya getren bir aile oldu benim açımdan. Dostumuz Bülent Şenver (1985) ,Melih Bulut (1994) Turcomoney ailesinin yazarları .Şenver bu seferki toplantıda bulunmasa da Melih Bulut’la yeniden görüşmek de güzeldi. Bu toplantı vesilesi ile çoğunluğu akademisyen olmak üzere yeni değerli dostlar da kazandım.

Çiğdem Yorgancıoğlu Chery Türkiye Turcomoney Yemeği İzlenimi (3)

Prof.Dr. Melih Bulut

30 yıl önce siyaset dünyasındaki yolculuğumuz esnasında yollarımız kesişen dostumuz değerli bilim insanı,Türkiye Sağlık Politikaları Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Melih Bulut ile de TURCOMONEY ailesi çatısında yazarlar olarak biraraya gelmek güzeldi.Kendisi ile yemekte yan yana oturmak ve yeni fikirler üzerine de konuşmak da son derece anlamlı idi benim açımdan.

Okuyuculara Turcomoney’deki sağlık sektöründeki gelişim ve iyileştişrmelerin yönüne ışık tutan konulu yazılarını okumalarını öneririm. Bulut’un sağlığa dayalı ekonomiye dair de fikirlerini yansıttığı yazısı hayli dikkat çekici. Sağlığa dayalı ekonominin geleceğin ekonomisi olduğuna dikkat çeken Bulut’un da döngüsel ekonomiye dair saptamaları üzerine düşünmeye konuşmaya değer. Yıllardır üzerinde odaklandığım konular üzerinde dostları yıllar sonra bulmak ayrıca sevindirici.Şişli Etfal Hastanesi’nde çocuk cerrahisi kliniğinin kurucusu, Melih Bulut’u tanıdığımda daha zamanında Türkiye’nin en teşekküllü hastanesi olan . International Hospital,’da henüz başihekimlik pozisyonunda değildi,Hatta henüz profesör de değildi . Böyle söyleyince geçen yılları anımsatıyor. Anadolu Sağlık Merkezi ve Yeditepe Üniversitesi hastanelerinde de başhekimlik görevinde bulunan Prof. Dr. Melih Bulut sonrasında Başkent Üniversitesi İstanbul ve Marmara Bölgesi Koordinatörlüklerinde de gördük. Medicana International Beylikdüzü Hastanesi’nin kuruluşunda genel koordinatörlük yaptı. o şimdi Gönüllü çalışmalar yapan Inovasyon ve Yapay Zekaya odaklı bir Sağlık Aktivisti ve Aktivist bir Bilim İnsanı. Bir kaç gün sonra kendisi ile Sosyal Sorumluluk Projelerim kapsamındaki Chi Ci Talks ,sohbet-söyleşi programımda da biraraya geleceğiz ve Sağlıkta Yapay Zekanın Sosyopolitik ve İktisadi Yansıma alanları başlığı altında bir söyleşi yapacağız .Son Japonya seyahatimde Tokyo’da katıldığım Sağlık Fuarında gördüğüm robotlardan,robotic cerrahi simulasyonlarından ve anlatılanlardan sonra şimdiden heyecanlanıyorum bu söyleşide konuşacaklarımız için Sağlıkta İşbirliği Platformu vizyon ve faaliyetlerini de merak ediyoruz tabi.Yakında söyleşiyi de okurlarımızla paylaşacağız.

Dr. Gürman Tevfik

İstanbul Esenyurt Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi / İşletme Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gürman Tevfik yemekte bana göre sol tarafımda diğer yanımda outran değerli isim idi. TV canlı yayınlarında kanaat önderi olarak da izlediğimiz ışığı ve birikimleri ile akademisyen Dr.Gürman Tevfik

Altın para sistemi ,kur politikaları,Bir zamanlar Türk Lirasının neredeyse 1 USD (Amerikan Dolarına) a eşit olduğu zamanlar,Geçmişte yaşanan kürsel krizler, FED faiz açıklamaları ,Dünya Ticaretindeki korumacılık politikaları ,sabit kur IMF yapısının terkedilişi , Türkiye Ekonomisi, 24 Ocak Kararları ,32 sayılı karar portföy yatırımlarının serbest bırakılışı gibi pek çok konu üzerine konuşur halde bulduk kendimizi . Bir süre sonra yemek ikramları sırasındaki sohbet yeni tanıdığım değerli isimlerden biri olan Prof.Dr.Atilla Uyanık’ın da beraaberinde konuşma konularına katılımıyla ve katkıları ile hayli değerli ve derinlikli hale gelmişti

Malumumuz Türkiye’nin sıcak tartışmalı alanlarından biri de para ve bankacılık, krediler, dış ticaret, faiz, enflasyon ve döviz arasındaki ilişkidir. Bu konudaki Gürman Hoca’nın yerinde tespit ve gözlemleri dikkat çekiciydi. Ayrıca herhangi bir yatırım yaklaşımına genelleme yapmadan tespitlerde bulundu. Bilhassa ihracat yatırımı ve vadeleri bakımından her konuya kendine has özellikleri ve durumsallıkları dikkate alarak genellemeden,ayrımların farkındalığı ile varsayımsız yaklaştı . İhracata yönelik yatırımın uzun vadeli kaynak gerektirdiği gerçeğini biliyoruz. İhracatın finansmanı kısa vadeli işletme sermayesi kaynakları gerektirmektedir. Bu noktalar arasındaki ayrım çizgileri genellikle atlanır. Gürman Tevfik’in fikirlerinden ve muhakeme dizgesinden de ilham almak güzeldi.

Prof.Dr. Atilla Uyanık

Aramızda bulunan ve yemekte tanıştığım ülkemizde fikirlerine danışılan,Türkiye’de pek çok kuruluşu iflas ertelemelerinin yanısıra konkordato alanında da uzman olması hasebiyle iflasın eşiğinden döndüren bir değerli kişi daha vardı anlamlı bir diyalog geliştirdiğim ve ilham aldığım kişiler arasında . Yeminli Mali Müşavir, Marmara Üniversitesi Finansal Bilimler Fakültesi, Sigortacılık Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Atilla Uyanık idi bu kişi. . Daha önce farklı üniversitelerde Dekan,Rektör Yardımcısı, Bölüm Başkanı olarak da görev almış olan Atilla Hoca. Uzmanlık alan bakımından vergi yanını her ne kadar daha önde tutmakta olsa da, konuştukça bunlarla sınırlı olmadığını farkedebiliyorsunuz. İktisat, maliye, bankacılık – sigortacılık, mali hukuk, sanat . pek çok konuda fikir üreten ilham verici bir ışık daha vardı masada. Atillla Hoca’da benim gibi kendi uzmanlık alanında bir Adli Bilir Kişi ve yine bir başka ortak yön Çalışma hayatına daha üniverstede iken erken yaşlarda başlayanlardan biri . Sorumlu bağimsiz denetçilik de yine Atilla hocanın yetkin olduğu alanlardan bir tanesi imiş. Farklı ölçekli bir çok işletmede, yönetim kurulu üyeliği, mali danışman, yönetim organizasyonu, finans ve mali mevzuat ile ilgili danışmanlık ve sigortacılık yapmış. Vergi konusu açılınca bir hevesle 10 sene çalıştığım Turkcell ‘de vergi ile ilgili bir kalite projesinde ödül aldığımı da sohbetin içine dahil etsem de konunun asıl uzmanı mutevazı duayeninin yanında zayıf bir fısıltı gibi kaldığının da farkında idim .

Asliye Ticaret Mahkemeleri ve diğer adli yargı mahkemelerinden bu konuda şahsen, tercihen dosya almıyor olsam da bilirkişiler ile olan iletişimimin çok vizyon geliştirici olduğunu da bu meyanda söylemiş olayım. Bilirkişilik konusunda Adliyede ilk yemin ettiğim sırada motivasyonum eğitimlerimde böyle bir uzmanlık alanı içine girmenin beni ve eğitimlerimi daha da geliştirici olacağı fikri idi. Belki bazen dosyaları da alıp pratikler yapılabilir.

Prof. Dr. Kenan Aydın

İstanbul Gelişim Üniversitesi-İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. Kenan Aydın gecede tanıştığım değerli isimlerden biri idi. Sürdürülebilirlik ve kalkınma alanlarında verimli sohbetler yapabildik. BRIC Ülkeleri ve Hindistan’dan perakende sektöründeki teknolojilerin sürdürülebilirlik etkileri,küresel marka yaratma modeli gibi pek çok konuda konuşup içgörü almanız mümkün. Ayrıca kendisi ile dış ticaret açığı üretmeyen ülke ekonomik yapı modelleri ,adil ticaret ,dış ticaret özelinde politik risk analizleri ülke ekonomisine etkileri, hatta bor mineralleri gibi alanlarda da konuşmak mümkün. Genel anlamda , Sosyal ve Beşeri Bilimler , İşletme Pazarlama başlıca ilgi alanları .Halen Dekanlığını yaptığı Üniversite fakültesinde Global Pazarlama Lisans,Yüksek Lisans,Doktora öğrencilerine Global Pazarlama Satış Yönetimi Stratejik Perakende Yönetimi Stratejik Pazarlama Yönetimi Küresel Pazarlama eğitimleri vermekte. Pek çok tezi yönetiyor.Öğrencilerinin hazırladığı tezlerin bitirlmesi konusunda anlatırken duyduğu heyecanı görebiliyorsunuz .Disiplinler arası çalışan akademisyenler yaşamlarında bu merak ve araştırma duygusunu yitrmediği sürece dünyadan her zaman umut var.

Döngüsel Ekonomi Ve Paylaşım Ekonomisi Üzerine Bir Kaç Söz

Aşırı yağış, kuraklık, sel, erozyon gibi doğal ve iklimsel felaketlerin insan etkisini arttırmamak adına yapacağımız çok şey var. Sürdürlebililik açısından kaynaklarını korumak için ortak çabalarla hareket etmek zorunluluk haline geldi .İşletmelerin ve kurumların döngüsel ekonomiye geçişi bir an önce hızlandırmalı Sürdürlebilir sanayi ancak böyle olur. .Bizler bireyler olarak da öyle davranmalıyız. Döngüsel Ekonomi İş Modelleri de iyi kavranması gereken bir konu. Döngüsel İş Modeli Tasarımı konusunda geçtiğimiz yıl “The Universty of Californa Berkeley” üniversitesine sunum yapmıştım ve bu esnada kendi projemi nasıl tasarladığımı aktarmıştım . Bence günüzümüzün ve geleceğin yükselen yıldızı bu olacak .Tasarım odaklı düşünceye dayalı Döngüsel İş Modeli ve Paylaşım ekonomisi.Aksi takdirde Birleşmiş Milletler’in SDG- Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ‘(Sustainable Development Goals) de nasıl ulaşılabilir ki ?

Yüksek Müh.Ibrahim Aybar

Bize gecede hediye edilen Otomotiv sektörünün duayeni, Renault Mais’in eski Genel Müdürü ve Turcomoney yazarı Eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Aybar’ın Dönüşsel ekonomi kitabı” Paylaşım Ekonomisi Konusunda Türkiye’de Girşimciler Yol Gösteren Kitap” ismi ise hemen ilgimi çekti. Üzerinde bizzat çalıştığım uygulamalar yaptığım ve eğitimler atölyeler şeklinde gençlere ve yetişkinlere modüller halinde “circular economy and sustainability” başlığı ile aktardığım bir konu olması nedeni ile bir kısmını hemen okumaya başladığım bir kitap oldu. Dünya araç paylaşımı modelleri giderek önem kazanıyor. Türkiye de bu değişimin bir parçası.Kitapta üçüncü bölümde 73.üncü sayfada Çin’de otomotiv sektörü paylaşım ekonomisine yönelik bilgi ve araştırma sonuçlarına dair yer verildiğini gördüm.Kitap üzerine ayrıca enerji sektörü özelinde ayrıca yer vereceğim için burada fazla değinmiyorum fakat gayet derinlikli irdelemeler yapılmış.

Kendisi gecede otomotiv sektörüne dair çeşitli değerlendirmelerde de bulundu .Ayrıca geleceğe dair de çeşitli vizyon,strateji ve öngörüler ortaya koydu.Öngörülerinde Avrupa’lıların eninde sonunda Otomotiv sektöründe Çin’ e adımlar atacağı atmak durumunda kalacağı da anlaşılıyordu.

Mühendis doktorasını ABD ‘de yapmış olan Yüksek Mühendis (Makine Uçak Mühendisi) Aybar ,halen Payder Paylaşım Ekonomisi Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı.Geçmişte Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapmış. Ayrıca Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Üyeliği ve YASED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunmuş. Aybar ,bilgi dağarcığı ,vizyoner bakış açısı ve ışığı son derece güçlü hissedilen öngörüleri ile oldukça ilham vericiydi. , Şişli Meslek Yüksek Okulu Mütevelli Heyeti Başkanı ve 5 bine yakın öğrencinin meslek ve gelecek sahibi olması için birikimlerimle katkı sunmaya çalışıyor.

Chery Turkey’in sunumundan önce yemekte ve sunumlar ardından yaptığımız sohbetlerin her birinde entelektüel olarak oldukça tatmin oldum diyebilirim.

Konuşma ve soruların içeriklerine ayrı ayrı yorum katarak değinmedim zira Turcomoney dergisi Nisan sayısında geniş bir şekilde yer verilecek .

En başta TURCOMONEY’nin Kurucu Başkanı Dr Kazım KILINÇ’a olmak üzere ,Yazı İşleri Müdürü Hayreddin Turan’a olmak üzere ekibinde emeği ve katkısı geçen herkese, dostlukları için Turcomoney yazarlarına , katılımları ve aktarmış oldukları bilgiler için Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Ahu Turan’a , Chery Türkiye Pazarlama Müdürü Furkan Kırkıcı’ya ve ikramları ile ağırlayan etkinliğin ev sahibi Wow Otel İstanbul’a teşekkürlerimle

Çiğdem Yorgancıoğlu

Enerji ve Bilişim Sözleşmeleri Uzman Bilirkişi Ekonomist

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1

Diyabet İlaçlarıyla Kilo Vermek Uzun Vadeli Başarı Mümkün Mü
Diyabet İlaçlarıyla Kilo Vermek: Uzun Vadeli Başarı Mümkün mü?
Tezcan Erol Ve Mert Aktürk İşbirliği Şahsenem'in Yeni Şarkısı Oyuncak Yaşımı Geçtim
Tezcan Erol ve Mert Aktürk İşbirliği: Şahsenem’in Yeni Şarkısı “Oyuncak Yaşımı Geçtim”
Sanatın Evrim'i 19. Bölüm Erdinç Arslan, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 19. Bölüm – Erdinç Arslan, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Milli Maç Heyecanı Vestel Amfi’de Yaşanacak! 
Milli Maç Heyecanı Vestel Amfi’de Yaşanacak! 
Pınar Deniz Magnum Özel Daveti “haz Peşindeysen”
Pınar Deniz – Magnum Özel Daveti – “Haz Peşindeysen”
Oturduğunuz Yerde Zayıflamak Ister Misiniz Yelda Başaran
Oturduğunuz yerde zayıflamak ister misiniz? Yelda Başaran
Yeni Kitap Yolda! Eray Emin Aydemir, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
Yeni Kitap Yolda! – Eray Emin Aydemir, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Yazar Nesrin Dosdoğru'nun Yeni Romanı Babalarla Saklambaç Evrim Sanat Galerisi'nde Okuyucularla Buluştu
Yazar Nesrin Dosdoğru’nun Yeni Romanı “Babalarla Saklambaç” Evrim Sanat Galerisi’nde Okuyucularla Buluştu
Sanatçı Caner Kemahlıoğlu’nun İki Eseri Sergide Distopya Ve Yanındayım
Sanatçı Caner Kemahlıoğlu’nun İki Eseri Sergide: Distopya ve Yanındayım
Cemiyetin Ünlü İsimleri Come As You Are Lansmanında Buluştu
Cemiyetin Ünlü İsimleri Come As You Are Lansmanında Buluştu
Sanatın Evrim'i 18. Bölüm Av.serra Taşköprü, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 18. Bölüm – Av.Serra Taşköprü, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sosyal Medya Ve Kapitalizm Eleştirisi Lunatic Asylum Sergisi
Sosyal Medya ve Kapitalizm Eleştirisi: Lunatic Asylum Sergisi
İş Dünyasında Yz İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Dönem
İş Dünyasında YZ: İnsan Kaynakları Yönetiminde Yeni Dönem
Yed I Sevda Konserinde Depremzede Çocukların Performansı Büyük Alkış Aldı
Yed-i Sevda Konserinde Depremzede Çocukların Performansı Büyük Alkış Aldı
“Çağdaş İle Şarkı Bahçesi” Yeniden Mi Yayınlanacak Çağdaş Suseven, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
“Çağdaş İle Şarkı Bahçesi” Yeniden Mi Yayınlanacak? Çağdaş Suseven, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Gunsu Saracoglus Rebirth Collection Can Be Visited Until July 4th
“ReBirth, Kayıp Parça Kimde?” Sergisinin Geliri TUKD’ye Bağışlanacak
Sanatın Evrim'i 17. Bölüm Günsu Saraçoğlu, Eylül Aşkın Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 17. Bölüm – Günsu Saraçoğlu, Eylül Aşkın – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Esma Sultan Yalısında Yeni Alpet Vizyonu Çiğdem Yorgancıoğlu
Esma Sultan Yalısında Yeni Alpet Vizyonu Çiğdem Yorgancıoğlu
Mutluluk Kavramı Tartışıldı Gençlerin Derin Düşünceleri Ödül Getirdi
Mutluluk Kavramı Tartışıldı: Gençlerin Derin Düşünceleri Ödül Getirdi
Tkyd, Anadolu Panelleri Ile 2024’te Adana’da Sanayicilerle Buluşuyor
TKYD, Anadolu Panelleri ile 2024’te Adana’da Sanayicilerle Buluşuyor
Şahsenem, Anne Olduktan Sonra İlk Kez Sahnelere Döndü Ve Ödül Aldı
Şahsenem, Anne Olduktan Sonra İlk Kez Sahnelere Döndü ve Ödül Aldı
Rıdvan Akparlak “Öğretmek Için Eğitim Almak Gerekiyor” Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
Rıdvan Akparlak: “Öğretmek için eğitim almak gerekiyor” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Sanatın Evrim'i 16. Bölüm Ekrem Kahraman, Günsu Saraçoğlu Evrim Sanat, Mikado İletişim
Sanatın Evrim’i 16. Bölüm – Ekrem Kahraman, Günsu Saraçoğlu – Evrim Sanat, Mikado İletişim
Virginia Woolf'un İzinde Kendİne Aİt Bİr Oda Sergisi Fulart Galeri'de
Virginia Woolf’un İzinde: “KENDİNE AİT BİR ODA” Sergisi Fulart Galeri’de
Adriana Cuadrado Ve Carmen Ascension’dan Mikedi İstanbul’dan İlham Alan Tasarımlar
Adriana Cuadrado ve Carmen Ascension’dan Mikedi: İstanbul’dan İlham Alan Tasarımlar
Ezber Bozan Düşünceler 'beni Linç Eder Misiniz' Kitapçılarda
Ezber Bozan Düşünceler: ‘Beni Linç Eder Misiniz?’ Kitapçılarda
Çiğdem Yorgancıoğlu Okuyan Türkiye’ye Masal Kitabı Herkes İçin
Çiğdem Yorgancıoğlu : Okuyan Türkiye’ye Masal Kitabı Herkes İçin
Sanatsal İfadeye Dair Yeni Keşifler Sİntesİ Sergisi 13. Edisyonu
Sanatsal İfadeye Dair Yeni Keşifler: SİNTESİ Sergisi 13. Edisyonu
Büyükanne Hasibe'den İlham Alan Sergi Numan Aykut Şahin'in Eserleri Asmalımescit'te
Büyükanne Hasibe’den İlham Alan Sergi: Numan Aykut Şahin’in Eserleri Asmalımescit’te
Sene Sonuna Kadar Yayın Planı Hazır! Zeyn'el Günbek Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Sene Sonuna Kadar Yayın Planı Hazır! – Zeyn’el Günbek – Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Hale Caneroğlu’nun Sunumuyla Wellbeing Konferansı Sağlık Ve Yaşam Kalitesi İçin Buluştular
Hale Caneroğlu’nun Sunumuyla Wellbeing Konferansı: Sağlık ve Yaşam Kalitesi İçin Buluştular
Soyut Kompozisyonlarla 'kavuşma' Sergisi Fırat Neziroğlu Art Space'de
Soyut Kompozisyonlarla ‘Kavuşma’ Sergisi Fırat Neziroğlu Art Space’de
Her Şey Reiki İle Başladı Ayşe Ayşen, Eylül Aşkın Ile… Özel Söyleşi
Her Şey Reiki İle Başladı – Ayşe Ayşen Bulut, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
“erdal Beşikçioğlu Ve Haluk Bilginer Ile Oynamayı çok Isterim” Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Erdal Beşikçioğlu ve Haluk Bilginer ile oynamayı çok isterim” Yılmaz Karaman, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Ic Hotels Santai Family Resort Ve İbrahim Çeçen Vakfı İşbirliğiyle Gastronomi Eğitimi
IC Hotels Santai Family Resort ve İbrahim Çeçen Vakfı İşbirliğiyle Gastronomi Eğitimi
Dünya Ekonomik Forumu Sağlıklı Beslenmenin Önemi
Dünya Ekonomik Forumu: Sağlıklı Beslenmenin Önemi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Dünya Dural
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Dünya Dural
Disleksi Kavramına Sanatla Dokunun 16 22 Mayıs Next Pera Art Gallery’de
Disleksi Kavramına Sanatla Dokunun: 16-22 Mayıs Next Pera Art Gallery’de
Tunceli Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Sergisi 38 Eserle Sanatseverleri Bekliyor
Tunceli Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Sergisi: 38 Eserle Sanatseverleri Bekliyor
Yunus Gültekin “işin Içerisinde Bulunmadığınız Hiçbir Derneğe Güvenmeyin” Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Yunus Gültekin: “işin içerisinde bulunmadığınız hiçbir derneğe güvenmeyin” Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
Etsu Japanese Gin Ve Angostura Bitters Ile Roma Bar Show'un Yıldızları Eylül Aşkın İtalya'da
ETSU Japanese Gin ve Angostura Bitters ile Roma Bar Show’un Yıldızları – Eylül Aşkın İtalya’da
Vivamayr Maria Wörth Mine Tugay’ın Sağlıklı Yaşam Sırrı
VIVAMAYR Maria Wörth: Mine Tugay’ın Sağlıklı Yaşam Sırrı
Lojistikte Hız Ve Sürat Kre Kare Lojistik’in Yys Ve İzinli Gönderici Belgeleri
Lojistikte Hız ve Sürat: KRE Kare Lojistik’in YYS ve İzinli Gönderici Belgeleri
“Şimdiki Oyuncuların Hedefleri Yok” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
“Şimdiki oyuncuların hedefleri yok” Sevtap Çapan, Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi
İmder Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün “yeşil Dönüşüm, Makina Satışlarının Artışında Etkili Oldu”
İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün: “Yeşil dönüşüm, makina satışlarının artışında etkili oldu”
Anadolu'nun İzinde Kurtuluş Ateşinin Öyküsü
Anadolu’nun İzinde: Kurtuluş Ateşinin Öyküsü
Türk Eğitim Vakfı (tev) 57. Yıl Kutlamaları Ve Sanat Gecesi
Türk Eğitim Vakfı (TEV) 57. Yıl Kutlamaları ve Sanat Gecesi
Sanatın Evrim’i Programında Bu Haftanın Konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Sanatın Evrim’i programında bu haftanın konuğu Sanatçı Ahmet Öcal
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery'de Bir Eylül Zamanı... Bölüm 1
Hale İsmet, Eylül Zamanı… Next Pera Art Gallery’de Bir Eylül Zamanı… Bölüm 1
Sinan Demir Ile Edebiyatın Derinliklerine Yolculuk İlham Kaynakları Ve Projeleri Eylül Aşkın Ile... Özel Söyleşi
Sinan Demir ile Edebiyatın Derinliklerine Yolculuk: İlham Kaynakları ve Projeleri – Eylül Aşkın ile… Özel Söyleşi